esmaspäev, 29. juuni 2009

Jeeš

Muideks. See postitus on järjekorranumbriga 200. Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida.

Käisin Soto laagris. Neljapäeval juba algas. Sotto Voce on siis kandleansambel (kui mõni veel miskipärast ei tea), mis kohtub kolm korda aastas ja kuhu kuulub umbes 25 kanneldajat. Laager läks üldiselt Pillipeoks harjutamise tähe all. Ikka nii, et kandlekoori lood, Kandleöö lood, paar aktuaalsemat Soto lugu ja ringiratast otsast peale. Minul olid sõrmed juba esimesel päeval auklikud, aga nagu öeldakse: "Nutad ja mängid! Ja nii et verd pritsib." No mitte päris nii karmilt. Sõime ja kohati ka magasime. Mängiti ohtralt maffiat.

Reedel, hommikusöögilauas, kuulsin, kuidas köögis mängis raadio ja sealt lasti Michael Jacksoni muusikat vaheldumisi ühe tädi jutuga, kes luges mingit kronoloogiat. Ja mina mõtlesin, et nüüd on kaks võimalust, kas Jacksonil on sünnipäev või on ta surnud. Ma ju nii täpselt ei kuulnud ka. Rohkem selle peale ei mõelnud, kuni tuli Egle, kes oli kodus maganud, ja ütles, et Jackson on öösel sussid püsti ajanud. Vaat kus lops. Kuna laupäeval oli oodata esinemist, siis otsustasin harjutada. Ja harjutasingi. Bachi Ave Mariat õhtul mitu tundi. Teised panid isegi ukse kinni, sest nad ei viitsinud kuulata, kuidas ma ühte ja sama lugu koguaeg harjutan. Päris selgeks sel õhtul ei saanudki.

Esinemine ise oli väga põnev. Ühele inglise turismigrupile oli Saue mõisa tellitud esinema viis kannelt. Kuna aga meil oli bassi ikka ka väga vaja, siis läksime kuue kandlega. Mängisime põhiliselt klassikat. Lood olid "Jesu bleibet meine freude", "Chaconne", "Passepieds en Rondeau", "Amelie", "Martale" ja "Ave Maria". Kõik olid ülimalt ilusad lood ja kõik tegelikult meeldisid mulle väga, aga esimene ja viimane olid mul kõige ebakindlamad. Aga lõpuks läks kõik väga hästi, mängisin kõik korralikult ära. "Ave Maria" tuli perfektselt. Kontserdi lõpus tulid inglise pensionärid meid küsimustega uputama ja kandleid ja meid katsuma. Nad olid ikka väga pöördes ja ülivõrdes expressionid lendasid igas suunas. Küsisid, kuidas ikka seda pilli nime spellida, kui vanad me oleme, kui kaua oleme kannelt õppinud, mis häält keegi mängib, kas sõrmedel on valus, kas me tahame professionaalseteks muusikuteks saada jne. Üks onu vestles minuga pikalt ja laialt eesti ja soome keele ajaloost. Ma ei saanud küll poolest jutust aru, aga temal oli nähtavasti põnev. Küsiti Ruthi meiliaadressi ja meie kodulehe aadressi. Ruthiga rääkis üks härra, kes oli varem Venemaalt kutsunud ja kinni maksnud mingid viiuldajad ja oli nüüd meist väga vaimustuses. See oleks küll ülimalt lahe, kui Soto saaks Inglismaale esinema minna ja veel kõik kinni ka makstaks. Superluks. Aga see on praegu ainult 'oleks'. Kahjuks ei olnud meil ühtegi plaati kaasas, neist oleks kõigist lahti saanud ja oleks palju puudugi jäänud.

Pühapäeval oli suur Kandleöö kontserdi proov, kuhu tulid kõik teised kanneldajad ja solistid ka. Minu parema käe neljas sõrm oli juba maha kantud, Ave Mariat kolme sõrmega mängida oli päris huvitav. Soto mängib Kandleööl "Stiinan polska" ja "Libertango".

Laagri jooksul oli palju arutamist, kui vana keegi on, kui kaua kannelt õppinud, kelle õpilane olnud jne. Mäletan, kui alles tulin Sotosse, olin ikka päris väike. Nüüd olen juba üks vanematest. Kuus aastat olen juba Sotos mänginud. Kati ütles, et ta varsti vist ei viitsi enam Sotos käia, et on igav ja nii. Minu arvates pole üldse igav. Repertuaar on täpselt minu maitse järgi ja mina eelistan Sotot iga kell Kukulinnule. Ja mis siis, et seltskond läheb endaga võrreldes järjest nooremaks, on ikkagi huvitav.

Praeguseks vist kõik.

Ahjaa. See oli lihtsalt nii armas, kui mina lugesin raamatut ja väike Maarja kõhutas minu kõrval oma madratsi peal ja järsku küsis minu käest: "Teele, kas ma võin sind segada? Kuidas riisi tehakse, kas nagu mingist taignast või kuidas?"

kolmapäev, 24. juuni 2009

Mina sind ei kratsi

Kiired vahemärkused. Jaan tuli ja läks. Sai natuke vorsti ja šašlõkki süüa ja sääsehorde sõimata. Nüüd valmistun vaikselt laagriks. "Tutvusin repertuaariga" ehk tuletasin meelde, mis lugusid me üldse Sotoga mängime ja proovisin natuke kätt ka. Tutvumise tulemus oli üks pisike vill vasakul käel ja üks suurem katkine vill paremal käel. Vormi pole mingisugustki, täielik allakäik ma ütlen. Kontserto tuleb selline huvitav seekord, kus ainult viis kannelt esineb. Ja mina kaa, mina kaa. Täitsa hirmus tegelikult, polegi ammu sellise koosseisuga mänginud ja Soto repertuaar pole just une pealt mängitav ka. Kontsert on muidu Saue mõisas laupäeva hommikul, aga ma ei tea, kas see on niiöelda avatud kontsert või mitte.

Üldiselt on päris palav.

Ja miski Vabadussõja võidusammas hakkas ka helendama. Pro Patria kaks esimest osa olid lahedad, sammast ei salli.

laupäev, 20. juuni 2009

Tänased toimetused viska homse varna, las nutavad seal kui tahavad

Nii lebo, nii lebo. Ja tegelikult peaks ahvikiirusel ja neljal käel igasuguseid asju tegema. Homse ja poole ülehomse päeva jooksul peaksin ma jõudma selgeks õppida kõik laulupeo laulud, kõik pillipeo lood, üle käia Soto lood ja Kandleöö kontserdi lood, käima poes (käima ja käima ja šoppama ühesõnaga), heal juhul kirjutama Soto kroonikat (milleni ma üpris kindlalt ei jõuagi) pluss kõik need muud pakilised asjad.

Aga ma olen vähemalt natuke tubli olnud. Tõlkisin ja lahendasin ära järjekordse hunniku lingvistikaülesandeid. Aga see tublidus on petlik, sest lingvistikaülesannetega tegelemine on praegusel hetkel peaaegu sama, mis laisklemine. Totaalselt vale tegevus.

Esmaspäeva õhtul läheme maale, teisipäeval on jaanituli. Kolmapäeva õhtul tuleme juba tagasi, sest neljapäev on enamusel töö- ja muidu tähtis päev. Mina lähen Soto laagrisse näiteks.

Laulupeo laulud lükkuvad ülejärgmise nädala algusesse, ma kardan. Aga pillipeoga peab kohe homme alustama. Muidu on paha-paha.

Üks wannabe lingvistikaülesanne

Kes ära lahendab, saab küpsise... või midagi.

In Russian the middle name is the patronymic. Thus, the middle initial is the first letter of the father’s first name. And, as in many languages, the first initial is the first letter of the first name. Here are names of males in a family:
  • A.N. Petrov
  • B.M. Petrov
  • G.K. Petrov
  • K.M. Petrov
  • K.T. Petrov
  • M.M. Petrov
  • M.N. Petrov
  • N.M. Petrov
  • N.K. Petrov
  • N.T. Petrov
  • T.M. Petrov

Draw the family tree of the Petrovs, given that every father has two sons, the patriarch of the family has four grandsons, and his sons have two grandsons each. Prove that the solution is unique.

neljapäev, 18. juuni 2009

Tuleb ja ilastab mind täis. Konkreetselt

Haa! Mul on homme vaba päev.

Jalutuskäik Ossiga. Seekord täiesti ilma käruta ja oma väikestel jalgadel. Meie teekonna trajektoor on otseses sõltuvuses tee ääres seisvatest autodest (kui oleks Ossi teha, teeksime lähemat tutvust ka sõitvate autodega). Iga auto tuleb hoolikalt üle vaadata nii eest, tagant kui mõlema külje pealt. Erilise tähelepanuga uuritakse numbrimärke. Kui autosid parajasti läheduses pole, näidatakse mõõdukat huvi üles ka liiklusmärkide ja koerte suhtes. Kohati jäädakse õndsa näoga mõnda lille vaatama (aga siis peab see lill ikka väga tähelepanuväärne olema, ja kindla peale kollane), kaksatakse see siis otsustavalt maast lahti ja unustatakse silmapilkselt, mispeale vaene lill heal juhul kukub lihtsalt maha, halvemal juhul astutakse talle peale. Näoga päikse poole ei suvatseta mitte mingil tingimusel kõndida. Tee peal üritatakse lakkuda kõike, mis on suu kõrgusel ja eelistatavalt mõnest mittesöödavast ja mustust täis materjalist. Ideaalsed on metallist või puust väravad, klaasuksed, metalltorud. Üheksa astmega trepist üles ronimine võtab sujuvalt seitse minutit aega.

Oss, muide, on väga mugav tüüp. Ta arvab, et kui ta midagi tahab, siis piisab tal ainult sinna poole vaatamisest. Sest noh, ma saan aru küll, mida ta tahab, aga nii need asjad ju ei käi. Rääkida tuleb inimestega. Suur mees juba.

Homme ma lähen tutvun pakutavaga meie suurepärases kaubandusvõrgus ja loodetavasti ostan midagi kasulikku, sest midagi kasulikku on mul väga vaja.

pühapäev, 14. juuni 2009

Säilitage paanika ehk müsteerium Vikipeedias

Vikipeedia "Viimased muudatused":

(erin) (ajal) . . U Ninasarvikpõrnikas‎; 04:35 . . (+1154) . . Epp (arutelu | kaastöö | blokeeri) (hee, see tüüp sebib mul praegu siin ringi; hiiigelsuur)

Minu esimene pilk tabab resümeed ja järgneb instinktiivne mõte: "Jälle keegi teeb nalja". Siis vaatan aga, et Epp! No mis värk on?! Artikli suurust nähes läheb kõik aina segasemaks. Pilk liigub vasakule edasi. Ninasarvikpõrnikas. Hmm, vaatame siis. Artikkel lahti... ja ma olen veel sõnatum kui enne. Alles paari sekundi pärast saan aru, mida Epp selle resümeega mõtles. Ja alles siis saabub teadmine kogu asja tegelikust tähendusest. Tal on selline elukas toas või... hõkk...

On mõnel alles pikad juhtmed...

neljapäev, 11. juuni 2009

See loom mu iseloom. Seiklused Taaralinnas

Jee. Minu suurejooneline Tartu-külastus oli tõepoolest suurejooneline. Esmaspäev algas lõikava kurguvalu ja nohuga. Saapad viksitud ja kõik vajalikud dokumendid kaasas, jõudsin ideaalse täpsusega rongile. Tartus mängis Marit taksot. Sõime Noiris, risoto kana ja kitsejuustuga. Magama jõudsime hilja, kuna teatud teemad vajasid jällegi kord kirumist. Kuna minu magamajäämisega võõras kohas on nagu on, magasin väga halvasti. Juba öösel tundsin, et kõht annab kuidagi tunda, aga ma ei pööranud sellele erilist tähelepanu. Hommik saabus juba korraliku kõhuvaluga. Minu tavapärased kõhuvaluga võitlemise meetodid ei toiminud absoluutselt. Ja see oli ka hoopis teistmoodi valu. Käisime minu dokumente viimas ja Ülikooli Raamatupoes. Lõunat sõi Marit üksinda, kuna minu kõhuvalu võttis juba kardinaalseid mõõtmeid. Õhtuks olime plaaninud minna vaatama laulupeofilme. Sinna me aga ei jõudnud, sest pärast igasugustesse instantsidesse helistamist otsustasime pöörduda kõrgemate jõudude poole. Sõitsime EMO-sse (siin ja edaspidi Maarjamõisa Haigla Erakorralise Meditsiini Osakond). Tädi klaasi taga ütles, et neil on hetkel kiired ajad, Elvast oodatakse avariiohvreid, ja mina oodaku. Eks me siis ootasime. Mingi tunnikese. Kuna edenemist polnud märgata, läksin küsima, mis värk on. Tädi andis mulle kolm tabletti (kaks No-Spa-d ja ühe Ranisani) ja saatis mu minema, öeldes, et kui rohud aitavad, ostku ma neid veel ja kui ei aita, siis tulgu uuesti, sest neil praegu tõesti pole ressursse ja ma peaks lihtsalt tunde ootama. Tunni-pooleteise pärast polnud muutunud midagi. Marit otsustas, et aitab jamast, tuleb uuesti minna. Ja teist korda sõitsime EMO poole. Ootasime. Ootasime. Marit luges lehti. Meie kõrval istus üks tüdruk, vist pimesoolepõletikuga ja ootas samamoodi, samal ajal kui mitu omal jalal saabuvat pealtnäha täie elu juures vanameest pandi ratastooli ja sõidutati minema. Ja siis, nagu välk selgest taevast, juhtus midagi. Kell sai üheksa. Ja minu kõhuvalu läks üle. Marit küsis, et kas ma teen nalja temaga või. Ma olin ise ka päris üllatunud. Ütlesime tädile head aega ja läksime koju. Tädi andis neli No-Spad kaasa. Sõin isuga vorstivõileiba. Magama jäime jällegi kusagil pärast ühte. Ja kell viis hommikul ärkan mina, kõht lõhub valutada, kurk samamoodi, magamine oli võimatu, istusin, seisin või kõndisin, otsisin mugavamat asendit, aga mitte midagi ei muutunud. Sõin No-Spad, kuigi ei lootnud eriti, et see aitab. Vahepeal sain veidi tukkuda. Mõtlesin, et EMO-sse me küll rohkem ei lähe. Apteegis isegi oli No-Spad. Lõuna paiku käisime füüsikahoones, Marit parandas oma mingit Mathcadi asja. Sõime Ristiisas. Aedviljaroog juustukastmega, see oli hea. Uitasime Taskus. Kuni tuli jälle mingi valuhoog koos külmavärinatega, kui ma ei jaksanud kätt ka tõsta. Tšillisime kodus ja mängisime kaarte. Marit võitis koguaeg. Siis ikkagi otsustasime, et Sandri kontserdist ei saa loobuda, valutagu mu kõht kui palju tahes. Kutsusime Andrease ka, Maritil oli mingi plaan (võrdlemisi kuri plaan, ütlen saladuskatte all). Sõime creppi (mitte just minu lemmik) ja asusime otsima saladuslikku maja aadressil Tiigi 76. Kõht valutas, aga ma ütlesin: "Pange tähele, kohe saab kell üheksa". Ja tõesti-tõesti, nii uskumatu, kui see ka poleks, nii kui kell sai üheksa, sündis praktiliselt minutipealt imepärane tervenemine. Niipalju siis sellest. Kusjuures Tiigi 76 asus müstilisel kombel Tiigi 14 kõrval. Kontsert oli äge. Sander oli äge. Mängis bassi ja sünti ja tavalist kidrat vist ka. Muusika ise oli ka tasemel. 5+, tubli! Ja mis te arvate, mis juhtus hommikul kell kuus. No loomulikult, kõht valutas jälle ja mina polnud jälle eluvõimeline. Marit pakkis oma asjad kokku ja sõitsime Tallinnasse. Kõht valutas. No-Spa ei paistnud eriti mõjuvat. Õhtul ma juba teadsin, mis toimuma hakkab. Kell sai üheksa. Ja valu oli läinud. Müstiline lihtsalt, pole midagi muud öelda. No-Spa-l pole siin mingit süüd, seda võtsin ma täiesti erinevatel kellaaegadel.

Ja ma ei teagi, milles viga. Ma ei suuda täpselt öelda valu asukohta. Igatahes pimesool see pole. Halb on see, et mul pole ravikindlustust. No-Spad pole mõtet lõpmatuseni võtta, eriti kui see ei paista üldse aitavatki. Raske. Aga Tartus oli tore. Aitäh, Marit. Ja aitäh, Sander.

pühapäev, 7. juuni 2009

laupäev, 6. juuni 2009

Üks filmiteemaline pealkiri siia paluks

Laupäev on. Laisk laupäev. Väga laisk laupäev.

Inglite ja deemonite film ei meeldinud mulle üldse. Sest kuigi ma olin raamatust ainult algust lugenud, sain ma väga hästi aru, kui valesti kõik võrreldes raamatuga on. Kõik oli nii vale. Ma saan aru, et filmi aeg on piiratud ja absoluutselt kõiki detaile ei saa sisse võtta. Aga no ikkagi. Lausvalet ei peaks ka harrastama. Praegu, kui ma edasi loen, on kõik ka hoopis teistmoodi ja seda vähem film mulle meeldib.

Aaa ja siis ma vaatasin veel ühte filmi. Algus oli ingliskeelne b-tähega sõna, sest seal oli Mandy Moore, kes kolmest filmist, milles ma teda näinud olen, talutav oli ainult ühes, ja üldse tundus kõik olevat ühe teise filmi hale järeletegemine. Aga kui mängu tuli üks teatud meesisend, siis ma teadsin kolme asja: et tema on selle filmi meespeaosaline, et ma olen seda näitlejat kuskil näinud, ja et see näitleja on ikka jube nunnu. Wiki ütles mulle, et selle näitleja nimi on Matthew Goode ja tuli ka meelde, kus ma teda näinud olen. TOO film mulle ei meeldinud. Igatahes, kuna meespeaosalise nunnudus kompenseeris väikse varuga naispeaosalise ebanunnuduse, siis oli ülejäänud film täitsa tore. Kokkuvõttes vist isegi parem kui see teine täpselt samasugune film, mulle tundub. Aa ja kui mõni tahab teada, mis film see oli, siis vihjeid peaks küllalt olema, kasutage wikit.

Ma ei ole ikka veel otsustanud, kas ma tahan Tartusse minna hommikuse või pärastlõunase rongiga.

neljapäev, 4. juuni 2009

I'd like to buy a hämböögöö

Hei, mul on midagi uut. Teele loeb raamatut. Ingliskeelset. Lõi pahviks?

Juba teine täiesti tavaline ingliskeelne raamat. Mõni saab veel niimoodi lugejaks. Raamat ise on "Angels and demons". Olen umbes-täpselt 138. leheküljel. Suhteliselt algus veel, nad just jõudsid Rooma alles. Aga hirmpõnev on. Lots of physics all over the place. Ja ma isegi saan aru, millest nad räägivad, mis siis, et füüsika ja inglise keel on kaks kõige jubedamat võõrkeelt, mida ma tean. CERN-is mässavad seal. Osakeste kiirendi ja antimateeria ja kõik selline värk. Muideks ma lähen seda filmi ka vaatama. Kohevarsti.

Üldiselt on natuke närune olemine. Maailmavalu ja kompleksid ja etsetera, etsetera, etsetera.

Jummel-jummel... kiri jäi üles.

Pärast filmi lähen tööle. Ja esmaspäeval lähen Tartusse. Rongiga. Maritile külla. Ja dokumente viima. Ma annan neile seal õppeosakonnas pidulikult üle 16 lehekülge dokumente pluss isikutunnistus. Osad neist saan ma küll tagasi. Aga ikkagi.

Igavuse peletamiseks koostan ma tunniplaane, mõistatades, kas A või B gruppi saab ise valida või käib see tähestiku järgi.

Sellised lood.